iOS 12 tanıtıldı! İşte gelen yenilikler…


Apple’ın merakla beklenen WWDC 2018 etkinliğinde dün akşamın yıldızı iOS 12’ydi.Teknoloji dünyasının merakla beklediği WWDC 2018’e iOS 12 damgasını vurdu. İşte yeni işletim sistemiyle birlikte gelecek özellikler…
PerformansiOS 11’yi destekleyen her cihazda çalışabilir olan  iOS 12, Apple’a göre özellikle eski telefonların performansını önemli ölçüde arttıracak.  

FotoğraflariOS 12’de Photos’a büyük yenilikler gelecek. Arama kısmına bir şeyler yazmaya başlar başlamaz, Apple’ın akıllı arama özelliği size yardımcı olmaya başlayacak. Aynı anda birden fazla kelimeyle çoklu aramalar yapabilirsiniz.. Yeni ‘Sizin İçin’ sekmesi sayesinde farklı fotoğraflara ve fotoğraf gruplarına göz atabileceksiniz. Ayrıca farklı fotoğraf efektleri de size önerilecek. 
Siri KısayollarıYeni ‘Shortcuts’ özelliği sayesinde üçüncü parti uygulamalar, Siri’ye kısayollar ekleyecek. Örneğin, Siri’ye ‘Anahtarımı kaybettim’ dedeğinizde Tile uygulaması açılacak ve anahtarlarınızın yerini tespit edecek. Bu özellikten hem uygulama geliştiricileri hem de kullanıcılar yararlanacak. Yani kısayolları istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz.  
Popüler uygulama güncellemeleriiOS 12 ile birlikte birçok Apple uygulaması da büyük yenilikleri beraberinde getirecek. The Apple News’a yeni bir tarayıcı sekmesi gelecek. Bu sekme sayesinde favori kaynaklarınıza daha rahat erişim sağlayacak ve yeni kanallar ile konuları keşfedebileceksiniz. ‘Stocks’ uygulaması da yeni arayüzü ile birlikte yeniden elden geçirildi.  ‘The Apple News’ ile entegre olan uygulama, saat başı güncellenecek ve artık iPad kullanıcıları için de erişilebilir olacak.iBooks uygulaması da iOS 12’de Apple Books oldu ve yeni bir arayüzüne kavuştu.  
CarPlayiOS 12 ile birlikte CarPlay de büyük güncellemeler alacak. Bunlardan en önemlisi artık diğer navigasyon uygulamalarını destekleyecek olması. 
BildirimlerYeni gelecek ‘Gruplandırılmış Bildirimler’ sayesinde birde çok bildirimi aynı anda görüntüleyebileceksiniz.  

Mesajlar ve EmojilerApple’ın animasyonlu emoji özelliği olan Animoji, şimdi dil hareketlerini de algılayabilecek. iOS 12 ile birlikte ayrıca hayalet, koala, kaplan ve T Rex gibi yenilikler gelecek. En önemlisi ise yeni Memoji özelliği sayesinde kullanıcılar, kendilerine benzeyen Animojilerini yaratabilecekler.Mesajlar uygulamasına Snap-Chat gibi filtreler ve video etiketleri eklenecek. 

Kaynak: HaberTürk

share post:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0

Your Cart